Alla inlägg under mars 2015
Om cirka 2 veckor är det dags för Härnösands SK:s turnering Vårcupen.
Nytt till denna upplaga är att alla matcher kommer live-rapporteras. Där kommer man under turneringen kunna följa hur det går för lagen statistik mm. C´Sportsbloggen live-rapporterar hela turneringen.
Lördag 11 April 2015
08.00 Härnösands SK-Heffnersklubbans BK 1-1
10.30 Heffnersklubbans BK-Hägglunds IoFK 0-2
13.15 Hägglunds IoFk-Sundsvalls DFF 2 3-1
15.45 Sundsvalls DFF 2-Härnösands SK 1-5
Söndag 12 April 2015
10.15 Sundsvalls DFF 2-Heffnersklubban
11.30 Härnösands SK-Hägglunds IoFK
Grupp II
Lördag 11 April 2015
09.15 BIK SK-Kovlands IF 3-0
11.45 Alnö IF-Modo FF 1-0
14.30 Kovlands IF-Alnö IF 0-2
17.00 Modo FF-BIK SK 0-1
Söndag 12 April 2015
09.00 Kovlands IF-Modo FF
12.45 Alnö IF-BIK SK
Finalen
15.00
Alla matcher från turneringen kommer att live-rapporteras.
Klicka länken för komma till eran match.
Kalenderlänk
Då är det många matcher som fortfarande inte finns inlagda i kalendern. Vi kommer garanterat bevaka något Själevadmatch men det finns inte med i kalendern ännu.
Tid | ||
10.00 | Remsle UIF-Bollsta IK | 1-0 |
10.55 | Härnösands SK-Frånö SK | 1-0 |
11.50 | Långsele AIF-Bollsta IK | 0-0 |
12.45 | Härnösands SK-Remsle UIF | 1-0 |
13.40 | Frånö SK-Långsele AIF | 0-0 |
14.35 | Bollsta IK-Härnösands SK | 1-5 |
15.30 | Remsle UIF-Långsele AIF | 3-0 |
16.25 | Bollsta IK-Frånö SK | 0-1 |
17.20 | Långsele AIF-Härnösands SK | 0-3 |
18.15 | Frånö SK-Remsle UIF |
Matcherna i Kramfors gruppen spelas 2 x 20 min
C´sportsbloggen live-rapporterar alla matcher från Kramfors IP!
Klicka på loggan för komma till våran facebook-sida.
Tid | ||
09.30 | Domsjö IF-KBNS | 2-0 |
10.25 | Modo FF-Själevads IK | 0-3 |
11.20 | Hägglunds IoFK-KBSN | 5-0 |
12.15 | Modo FF-Domsjö IF | 1-2 |
13.10 | Själevads IK-Hägglunds IoFK | 2-0 |
14.05 | KBNS-Modo FF | 0-1 |
15.00 | Domsjö IF-Hägglunds IoFK | 0-2 |
15.55 | KBNS-Själevads IK | 0-8 |
16.50 | Hägglunds IoFK-Modo FF | 2-0 |
17.45 | Själevads IK-Domsjö IF | 7-0 |
Matcherna i Ö-viks gruppen spelas 2 x 20 min
Information:
Semifinaler: Gruppsegraren från varje grupp + bästa tvåan går vidare till semifinaler tillsammans med BIK SK som är seedade.
Dessa semifinaler ska spelas senast 13 april och segrarna i semifinalerna får en plats i Svenska Cupen.
Final ska spelas senast 15 augusti
Matchtid: 2 x 45 minuter
C´Sportsbloggen med bäst koll på DM, Ångermanland - Damfotboll
BIK SK, Själevads IK, Hägglunds IoFk och Härnösands SK till semifinal.
För att göra enklare för mina läsare kunna kontakta mig samt följa bloggen på andra
platser.
Kontakt: csportsbloggen@gmail.com
Twitter: @csportsbloggen
Facebook-sidan
Fortfarande samma person som styr ;) mvh Christer
Det kommer bli en mycket intressant serie 2015. Skönt med endast en serie och inte två som det var förra säsongen.
Roligt Gideälven gör comeback =) Långsele AIF 2 var också ett roligt besked men oväntat.
Härnösands SK lag 2 saknas till denna upplaga är det kanske ledarbrist som är orsaken?
Förmodligen just ledarfrågan är ett stort problem hos samtliga damföreningar.
Domsjö IF F19: Ett till oväntat intressant lag.
Mina Favoriter ta hem serien: (utan inbörde ordning)
Domsjö IF, Frånö SK, Bollsta IK - kanske Själevads SK lag 2
Alltså det har varit snack länge om hur rättvist det verkligen är att tre gruppvinnarna + bästa tvåan går vidare till semi verkligen är. Alltså jag personligen tycker det är helt fel sätt det avgörs. Mitt förslag man ska ranka lagen i grupperna den grupp med högst ranking poäng ska självklart bästa tvåan gå vidare från.
Det här är verkligen ett bra förslag och det är absolut inget gnäll.
Ranking:
1 Anundsjö 12
2 Härnösands FF 11
3 Sollefteå GIF 10
4 Friska Viljor 9
5 Kramfors Alliansen 8
6 Gottne IF 7
7 Höga Kusten 6
8 Arnäs IF 5
9 Björna IF 4
10 KB65 3
11 Domsjö IF 2
12 Hägglunds IoFK 1
* Notis ranking efter fjolårets tabellplaceringar. Eftersom Frånö SK gått med Kramfors Alliansen så
rankar jag Kramfors efter Frånö SKs tabellplacering.
Grupp 1
Anundsjö 12
Gottne IF 7
Björna IF 4
Domsjö IF 2
Totalt: 25
Grupp 2
Härnösands FF 11
Sollefteå GIF 10
Kramfors Alliansen 8
Höga Kusten 6
Totalt: 34
Grupp 3
Friska Viljor 9
Arnäs IF 5
KB65 3
Hägglunds IoFK 1
Totalt: 18
Grupp 2: 34
Grupp 1: 25
Grupp 3: 18
Nu blev det ju 2 lag som gick vidare till semifinal från grupp 2 detta år.
Men det skulle ju inte varit något snack bästa tvåan i grupp 2 skulle ju ha varit garanterad en plats i semifinalen då deras grupp har så pass mkt högre ranking.
Ingen kan ju komma och säga jag är fel ute?
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | |||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 | 7 |
8 |
|||
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 | 15 | |||
16 |
17 |
18 |
19 |
20 | 21 |
22 | |||
23 | 24 |
25 |
26 |
27 | 28 | 29 |
|||
30 |
31 |
||||||||
|